Kilpailutuloksia

ASEHISTORIAN LIITON AMPUMAMESTARUUSKILPAILUT 22.8.2
010 SANTAHAMINA
Sotilaskivääri 20 ls toimintatapa 1 ja 2, avotähtäimet
ei diopteria
1. Juhola Kalervo           K-UAHS      M28-30       7,62x53R    184              94+90
2. Ukkonen Pentti           K-UAHS      K39             7,62x53R    180              90+90
3. Siikarla Aarne             SatAHS       M39             7,62x53R    178              88+90
4. Salonen Vesa             ArmaAboa   M39             7,62x53R    177              89+88
5. Aittamäki Ari               SatAHS       M39             7,62x53R    173              89+84
6. Koskela Lasse            HAS            M39             7,62x53R    173              88+85
7. Sassi Jukka                HAS            M39             7,62x53R    171              86+85
8. Manninen Seppo        K-SAHS      M28-30       7,62x53R    170              79+91
9. Suominen Raimo        SatAHS       M28-30       7,62x53R    169              84+85
10. Koivu Eino                ArmaTw      M39             7,62x53R    161              82+79
11. Salomaa Antti           ArmaAboa   M28-30       7,62x53R    157              80+77
12. Pajula Ahti                K-SAHS      M39             7,62x53R    157              84+73
13. Rautanen Antti         ArmaTw      K31             7,5x55         151              74+77
14. Kuivanen Tero          ArmaTw      M39             7,62x53R    149              72+77
15. Lehto Matti               ArmaAboa   M39             7,62x53R    149              75+74
16. Lohipuro Timo          ArmaTw      M28             7,62x53R    145              82+63
17. Kelho Harri               ArmaTw      Mauser98    308Win       130              71+59
18. Hovi Karri                 HAS            M28-30       7,62x53R    122              50+72
19. Välimäki Jussi          ArmaTw      M1903        30-06          114              59+65
20. Härkönen Juhani      HAS            M39             7,62x53R    85                37+48
21. Lohtari Lauri             HAS            Mauser96    6,5x55         82                31+51
Joukkuekilpailu sotilaskivääri
1. SatAhs                        520              Siikarla 178, Aittamäki 173, Suominen
169,  
2. ArmaAboa                  493              Salonen 177, Salomaa 157, Lehto 149
3. HAS                            466              Koskela 173, Sassi 171, Hovi 122
4. ArmaTw                      461              Koivu 161, Rautanen 151, Kuivanen 14
9
Tavanomainen sotilaspistooli (vast) kaliiperi vähintään
7 mm
1 Salonen Vesa              ArmaAboa   Lahti M35    9,00             179              88+90
2. Koivu Eino                  ArmaTw      Parabellum 7,65             177              85+92
3. Juhola Kalervo           K-UAHS      Parabellum 7,65             164              88+76
4. Sassi Jukka                HAS            Parabellum 7,65             162              84+78
5. Suominen Raimo        SatAHS       Parabellum 7,65             160              79+81
6. Siikarla Aarne             SatAHS       Lahti M35    9,00             158              71+87
7. Lehto Matti                 ArmaAboa   Parabellum 7,65             158              77+81
8. Leppänen Teppo        ArmaAboa                                           158              78+80          
9. Aittamäki Ari               SatAHS       Parabellum 9,00             158              82+76
10. Manninen Seppo      K-SAHS      Parabellum 9,00             155              74+81
11. Linna Kari                 K-UAHS      Parabellum 7,65             154              75+79
12. Rautanen Antti         ArmaTw      H&K P7       9,00             149              66+83
13. Pajula Ahti                K-SAHS      Parabellum 9,00             146              73+73
14. Lohtari Lauri             HAS            Parabellum 7,65             143              67+76
15. Ukkonen Pentti         K-UAHS      Parabellum 9,00             138              69+69
16. Kelho Harri               ArmaTw      Sig P226     9,00             136              71+65
17. Lohipuro Timo          ArmaTw      Parabellum 7,65             132              74+58
18. Koskela Lasse          HAS            Parabellum 7,65             130              63+67
19. Lohtari Kalle             HAS            MauserC96 9,00             126              47+79
20. Välimäki Jussi          ArmaTw      Glock 26     9,00             123              66+57
21. Pusa Raul                ArmaAboa   P38             9,00             109              40+69           
22. Kuivanen Tero          ArmaTw      HKP7 M13  9,00             105              58+47
23. Mäenpää Pertti         SatAHS                                               92                38+54          
24. Härkönen Juhani      HAS            Parabellum 7,65             60                32+28
Joukkuekilpailu sotilaspistooli
1. ArmaAboa                  495              Salonen 179, Lehto 158, Leppänen 15
8
2. SatAHS                       476              Suominen 160, Siikarla 158, Aittamäki
158
3. ArmaTw                      462              Koivu 177, Rautanen 149, Kelho 136
4. K-UAHS                      456              Juhola 164, Linna 154, Ukkonen 138
5. HAS                            435              Sassi 162, Lohtari 143, Koskela 130
Taskuase ( ampuma-aselain 8§ määrittelemä )
1. Lohtari Kalle               HAS            Glock 26     9,00             194              96+98
2. Salonen Vesa             ArmaAboa   Walther PP 7,65br         192              94+9
8 8x
3. Sassi Jukka                HAS            PPK            7,65br         192              97+95 6x
4. Lehto Matti                 ArmaAboa   Beretta        22lr              191              97+94
5. Koivu Eino                  ArmaTw      Beretta        22lr              190              96+94
6. Rautanen Antti           ArmaTw      Beretta        22lr              188              95+93          
7. Juhola Kalervo           K-UAHS      Beretta        22lr              188              96+92
8. Leppänen Teppo        ArmaAboa                                           187              95+93
9. Linna Kari                   K-UAHS      PPK/S         22lr              187              93+94
10. Koskela Lasse          HAS            Glock 19     9,00             185              91+94
11. Ukkonen Pentti         K-UAHS      FN 115        7,65br         184              91+93
12. Lohtari Lauri             HAS            Walther PP 7,65br         181              94+87
13. Suominen Raimo     SatAHS       Beretta        7,65br         177              87+90
14. Välimäki Jussi          ArmaTw      Glock 26     9,00             171              84+87
16. Pajula Ahti                K-SAHS      Bersa          22lr              171              79+92          
17. Kuivanen Tero          ArmaTw      HKP7M8     9,00             170              84+86          
18. Pusa Raul                ArmaAboa   S&W           38spl           167              84+83
19. Manninen Seppo      K-SAHS      Bersa          22lr              166              84+82
20 Siikarla Aarne            SatAHS       FN10           7,65br         162              85+77
21. Salomaa Antti           ArmaAboa   PPK            7,65br         162              79+83
22. Kelho Harri               ArmaTw      HKP7M8     9,00             160              73+87
23. Aittamäki Ari             SatAHS       Beretta        7,65br         159              79+80
24. Mäenpää Pertti         SatAHS                                               118              59+59
25. Hovi Karri                 HAS            FN10/22      7,65br         75                27+48
Joukkuekilpailu taskupistooli
1. HAS                            571              Lohtari 194, Sassi 192, Koskela 185
2. ArmaAboa                  570              Salonen 192, Lehto 191, Leppänen 18
7
3. K-UAHS                      559              Juhola 188, Linna 187, Ukkonen 184
4. ArmaTw                      549              Koivu 190, Rautanen 188, Välimäki 171
5. SatAHS                       498              Suominen 177, Siikarla 162, Aittamäki
159
YLEISMESTARUUS  
TULOKSIIN ON LASKETTU KAIKKIEN LAJIEN YHTEISPISTEMÄÄ
RÄ SIJAT 1 – 10
1. Salonen Vesa             ArmaAboa   548
2. Juhola Kalervo           K-UAHS      536
3. Koivu Eino                  ArmaTw      528
4. Sassi Jukka                HAS            525
5. Suominen Raimo        SatAHS       506
6. Ukkonen Pentti           K-UAHS      502
7. Lehto Matti                 ArmaAboa   498
8. Siikarla Aarne             SatAhS       498
9. Manninen Seppo        K-SAHS      491
10. Aittamäki Ari             SatAHS       490
SEURALYHENTEET
ArmaAboa                       Turun Asehistorialinen Seura
ArmaTw                          Arma Tawastica Hämeen Asehistoriallinen Seura
AK-93                              Asekerho-93 Hamina
HAS                                Helsingin Asehistoriallinen Seura
K-SAHS                          Kaakkois-Suomen Asehistoriallinen Seura
K-UAHS                          Keski-Uudenmaan Asehistoriallinen Seura
SatAHS                           Satakunnan Asehistoriallinen Seura
SomAHS                         Someron Asehistoriallinen Seura

Ota yhteyttä

Asehistorian Liitto r.y.
Marskintie 11, 08800 Lohja
puh: 0400-898 634

Palautetta & kysymyksiä ?