Kilpailutuloksia

ASEHISTORIAN LIITON AMPUMAMESTARUUSKILPAILUT 4.9.20
11 SANTAHAMINA
Sotilaskivääri 20 ls toimintatapa 1 ja 2, avotähtäimet
ei diopteria
1. Novari Raimo             ArmaAboa   M28-30       7,62x53R    192              95+97
2. Ukkonen Pentti           K-UAHS      M28-30       7,62x53R    186              94+92
3. Kuivanen Tero            ArmaTw      M39             7,62x53R    184              94+90
4. Juhola Kalervo           K-UAHS      M28-30       7,62x53R    184              95+89
5. Raulisto Jussi             ArmaAboa   M28-30       7,62x53R    179              91+88 2x
6. Sassi Jukka                HAS            M39             7,62x53R    179              86+93 1x
7. Siikarla Aarne             SatAHS       M39             7,62x53R    177              91+86 2x
8. Anttonen Matti            SomAHS     M28-30       7,62x53R    177              85+92
9. Pajula Ahti                  K-SAHS      M28-30       7,62x53R    175              87+88
10. Salonen Vesa           ArmaAboa   M39             7,62x53R    174              83+91
11. Aittamäki Ari             SatAHS       M39             7,62x53R    173              88+85
12. Salomaa Antti           ArmaAboa   M28-30       7,62x53R    172              86+86
 2x
13. Lohipuro Timo          ArmaTw      M91-30       7,62x53R    172              87+85 2
x
14. Saari Eero                HAS            M28-30       7,62x53R    169              85+84
15. Nyström Petri           ArmaAboa   M39             7,62x53R    165              85+80
16. Suominen Raimo     SatAHS       M28-30       7,62x53R    164              78+86
17. Lohtari K                   HAS            US M1        30carbine    163              81+82
18.  Mäenpää Pertti        SatAHS       Mauser 96   6,5x55         161              87+7
4
19. Kelho Harri               ArmaTw      M28-30       7,62x53R    159              75+84
20. Ahonen Jari              ArmaTw      M27             7,62x53R    159              78+81
21. Rautanen Antti         ArmaTw      K31             7,5x55         159              79+80
22. Välimäki Jussi          ArmaTw      MAS 36-51  7,5x54         152              75+77
23. Manninen Seppo      K-SAHS      M28-30       7,62x53R    140              75+65
24. Espo Jari                  AK-93          M28-30       7,62x53R    139              54+85
25. Soinio Olavi              K-UAHS      M39             7,62x53R    134              49+85
26. Lehtola Esko            K-UAHS      M39             7,62x53R    58                14+44
27. Juutilainen Petri        K-UAHS      M39             7,62x53R    49                25+24
Joukkuekilpailu sotilaskivääri
1. ArmaAboa                  545              Novari 192, Raulisto 179, Salonen 174
2. ArmaTw                      515              Kuivanen 184, Lohipuro 172, Kelho 15
9
3. SatAhs                        514              Siikarla 177, Aittamäki 173, Suominen
164
4. HAS                            511              Sassi 179, Saari 169, Lohtari 163
5. K-UAHS                      504              Ukkonen 186, Juhola 184, Soinio 134
Tavanomainen sotilaspistooli (vast) kaliiperi vähintään
7 mm
1. Ahonen Jari                ArmaTw      Parabellum 7,65             176              87+89 1x
2. Anttonen Matti            SomAHS     Parabellum 7,65             176              84+92
3. Juhola Kalervo           K-UAHS      Parabellum 7,65             170              88+82 4
x
4. Koskela Lasse            HAS            CZ-75          9,00             170              84+86 1x
5. Aittamäki Ari               SatAHS       Parabellum 9,00             168              85+83
6. Nyström Petri             ArmaAboa   Parabellum 9,00             166              84+82
7. Suominen Raimo        SatAHS       Parabellum 7,65             166              85+81
8. Salonen Vesa             ArmaAboa   Lahti M35    9,00             165              81+84
9. Novari Raimo             ArmaAboa   Parabellum 7,65             160              84+76
10. Sassi Jukka              HAS            Parabellum 7,65             159              76+83
11. Siikarla Aarne           SatAHS       Parabellum 7,65             158              80+78
12. Haverinen Pertti       ArmaTw      Parabellum 7,65             154              69+8
5
13. Ukkonen Pentti         K-UAHS      Parabellum 9,00             150              72+78
1x
14. Mäenpää Pertti         SatAHS       Parabellum 7,65             150              70+80
15. Manninen Seppo      K-SAHS      Parabellum 9,00             148              72+76
 1x
16. Välimäki Jussi          ArmaTw      Glock 19     9,00             148              78+70 1x
17. Rautanen Antti         ArmaTw      Ballester      .45ACP       141              73+68
18. Lohtari K                   HAS            Glock 26     9,00             140              64+76
19. Kelho Harri               ArmaTw      H&K USP    .45ACP       136              64+72
20. Raulisto Jussi           ArmaAboa   FN HP35     9,00             130              66+64
21. Juutilainen Petri        K-UAHS      H&K USP    9,00             126              61+65
22. Salomaa Antti           ArmaAboa   Parabellum 9,00             121              49+7
2
23. Lohipuro Timo          ArmaTw      Parabellum 7,65             116              57+59
24. Pajula Ahti                K-SAHS      Brünner       9,00             113              51+62
25. Soinio Olavi              K-UAHS      Glock 17     9,00             110              67+43
26. Leivo Jaakko            HAS            Colt 1911    .45ACP       87                44+43
27. Kuivanen Tero          ArmaTw      H&K P7       9,00             80                44+36
28. Sassi Lauri               HAS            Parabellum  7,65             64                48+16
29. Lehtola Esko            K-UAHS      Parabellum 7,65             62                31+31
30. Espo Jari                  AK-93          Parabellum 7,65             59                44+15
Joukkuekilpailu sotilaspistooli
1. SatAHS                       492              Aittamäki 168, Suominen 166, Siikarla
158
2. ArmaAboa                  491              Nyström 166, Salonen 165, Novari 160
3. ArmaTw                      478              Ahonen 176, Haverinen 154, Välimäki 14
8
4. HAS                            469              Koskela 170, Sassi 159, Lohtari 140  
5. K-UAHS                      446              Juhola 170, Ukkonen 150, Juutilainen 12
6
Taskuase ( ampuma-aselain 8§ määrittelemä )
1. Ahonen Jari                ArmaTw      Glock 26     9,000           196              99+97
2. Lohtari K                     HAS            Glock 26     9,00             189              93+96
3. Koskela Lasse            HAS            Glock 19     9,00             188              94+94
4. Juhola Kalervo           K-UAHS      Beretta        22lr              186              94+92
5. Siikarla Aarne             SatAHS       FN10/22      7,65br         182              92+90 4x
6. Pajula Ahti                  K-SAHS      Star             22corto        182              88+94 3x
7. Ukkonen Pentti           K-UAHS      FN 115        7,65br         182              89+93 3x
8. Anttonen Matti            SomAHS     S&W M60   .38spl          182              90+92
9. Raulisto Jussi             ArmaAboa   PPK            7,65br         181              91+90
10. Rautanen Antti         ArmaTw      PPK            7,65br         181              89+92
11. Sassi Jukka              HAS            PPK            7,65br         180              88+92
12. Aittamäki Ari             SatAHS       Beretta        7,65br         179              91+88
13. Novari Raimo           ArmaAboa   S&W           .38spl          178              84+94 4x
14. Salonen Vesa           ArmaAboa   PPK            7,65br         178              89+89 3x      
15. Suominen Raimo     SatAHS       PPK            7,65br         177              87+90  
16. Nyström Petri           ArmaAboa   Glock 19C   9,00             173              85+88 1x
17. Välimäki Jussi          ArmaTw      PPK            7,65br         173              88+85 1x
18. Haverinen Pertti       ArmaTw      Walther PP 7365br        169              8
7+82
19. Manninen Seppo      K-SAHS      Walther PP 7,65b           159              79+8
0
20. Espo Jari                  AK-93          Walther PP 7,65b           158              76+82
21. Kelho Harri               ArmaTw      Glock 19     9,00             158              71+87
22. Mäenpää Pertti         SatAHS       FN 10          7,65br         154              68+86
23. Kuivanen Tero          ArmaTw      MauserM14 7,65br         148              74+74
24. Lohipuro Timo          ArmaTw      MauserM14 7,65br         146              79+67
25. Salomaa Antti           ArmaAboa   PPK            7,65br         143              64+79
26. Leivo Jaakko            HAS            Sig Sauer    .380auto      142              67+75
27. Mäkinen Asko          HAS            S&W M63   22lr              133              59+74
28. Lehtola Esko            K-UAHS      Beretta        22lr              107              46+61
29. Sassi Lauri               HAS            PPK            7,65br         86                46+40
Joukkuekilpailu taskupistooli
1. HAS                            557              Lohtari 189, Koskela 188, Sassi 180
2. ArmaTw                      550              Ahonen 196, Rautanen 181, Välimäki 17
3
3. SatAHS                       538              Siikarla 182, Aittamäki 179, Suominen
177
2. ArmaAboa                  537              Raulisto 181, Novari 178, Salonen 17
8
YLEISMESTARUUS  
TULOKSIIN ON LASKETTU KAIKKIEN LAJIEN YHTEISPISTEMÄÄ
RÄ SIJAT 1 – 10
1. Juhola Kalervo           K-UAHS      540
3. Anttonen Matti            SomAHS     535
3. Ahonen Jari                ArmaTw      531
4. Novari Raimo             ArmaAboa   530
5. Aittamäki Ari               SatAHS       520
6. Sassi Jukka                HAS            518
    Ukkonen Pentti           K-UAHS      518
8. Salonen Vesa             ArmaAboa   517
    Siikarla Aarne             SatAHS       517
10. Suominen Raimo     SatAHS       507
SEURALYHENTEET
ArmaAboa                       Turun Asehistorialinen Seura
ArmaTw                          Arma Tawastica Hämeen Asehistoriallinen Seura
AK-93                              Asekerho-93 Hamina
HAS                                Helsingin Asehistoriallinen Seura
K-UAHS                          Keski-Uudenmaan Asehistoriallinen Seura
SatAHS                           Satakunnan Asehistoriallinen Seura
SomAHS                         Someron Asehistoriallinen Seura

Ota yhteyttä

Asehistorian Liitto r.y.
Marskintie 11, 08800 Lohja
puh: 0400-898 634

Palautetta & kysymyksiä ?